Live video na Facebooku, ako začať a žať úspechy

Live video skrížené so sociálnymi sieťami tu nie je veľmi dlho, ale napriek tomu môže zmeniť plán hry pre giganty ako Facebook alebo Twitter. Poskytuje obrovské príležitosti pre mnohé firmy a podnikateľov, ktorí ho dokážu inteligentne využiť. Live video posúva komunikáciu so zákazníkom na úplne novú úroveň. Hlave Facebook v ňom vidí budúcnosť svojho rastu.

Začiatky náročné ale výhody obrovské

Periskop bol prvá platforma umožňujúca live video. Aplikácia, ktorú má pod palcom Twitter však zo začiatku nebola užívateľmi dobre pochopená. Ľudia neboli zvyknutí vysielať naživo aktuálne udalosti a nevedeli presne čo s ním robiť.

Aj napriek tomu, ubehlo trochu času a dnes sa na živé vysielanie vrhajú mnohé sociálne siete a platformy a očakávajú od neho veľmi zaujímavé výsledky. V dnešnom svete súperenia inzerentov s algoritmami sociálnych sietí a bojom o pozornosť v preplnených newsfeedoch poskytuje live video obrovské príležitosti.

Tým, že začnete využívať live vysielanie dostanete nielen priestor vo feede a prebijete ostatný zdieľaný obsah. To je samo o sebe veľká výhoda. Navyše ale budujete s publikom mikrovžťahy, ktoré môžete dosiahnuť len pomocou živej a organickej udalosti. Komunikácia týmto spôsobom vytvára skutočných fanúšikov, záujemcov o vašu firmu a produkty, ktorí venujú pozornosť tomu čo chcete povedať.

Živé video mení hracie pole

Svojou formou sa živé video veľmi podobá na podcasting ale pôsobí na úplnej novej úrovni. Tak ako Instagram alebo Snapchat stories ukazujú čo máte aktuálne na srdci ale pôsobia v dlhodobom horizonte.

Najvhodnejšou platformou v súčasnosti na vysielanie je Facebook. Má najväčšie publikum a chystá sa svoje rozhranie prispôsobiť pre live streaming. Dokonca sa chystá investovať dosť slušné peniaze na propagáciu živého videa pre ľudí pomocou televíznych a billboardových kampaní.

To znamená, že toto celé je pole neorané, kde môžete vyniknúť, ak s ním začnete skoro. Na druhej strane je jeho potenciál zatiaľ len veľmi málo obmedzený. Mnoho odborníkov naznačuje, že live video bude Facebook 2.0, s tým rozdielom, že ľudia nebudú písať do statusov čo práve jedia, ako pred 5 rokmi ale vysielať svoj obed naživo. Nie je dôvod prečo sa tejto príležitosti nechopiť.

Nie ste obmedzení mobilom, ani sociálnou sieťou

Live vysielanie bude kľúčové v raste Facebooku a Twitteru do budúcnosti. Twitter otvoril svoju Periscope API verejnosti. Veľa firiem teraz pracuje na simulcastových platformách, pomocou ktorých budete môcť vysielať z rôznych zariadení, nielen z mobilu a na viacerých platformách ako Facebook a Twitter zároveň.

Medzi popredné simulcastové nástroje patrí napríklad Huzza, pomocou ktorej môžete vysielať z akéhokoľvek zariadenia. Nie je problém vysielať z mobilu, desktopu alebo dokonca z GoPro kamery. Huzza taktiež umožňuje vysielanie viacerých ľudí naraz. Takže ak chcú vaši zamestnanci vysielať pre zákazníkov z viacerých miest zároveň, nie je to problém.

Huzza funguje veľmi jednoducho. Vysielanie zvládne len jeden človek. Netreba žiadneho producenta. Stačí klik a ste vo feede. Netreba vám partičku profesionálov aby ste mohli mať vlastnú show. Okrem Huzzy tu je napríklad aj BueJeans. Alebo OBS, ktoré okrem streamovania umožňuje aj úplnú produkciu videa a je zadarmo.

Ako živé video obohatí komunikáciu so zákazníkom, alebo TV štúdio v mobile

Všetky Facebookove stránky by mali mať funkciu živého vysielania umožnenú. Nefunguje však na desktope, len na mobile. Ak by ste chceli vysielať z iného zariadenia, môžete prostredníctvom už spomenutých simulcastových platforiem.

Ak máte vážny záujem o takúto formu komunikácie s vašim publikom na profesionálnej úrovni, investície nie sú až také veľké. Stačí vám mobil a externý mikrofón. Mikrofóny zabudované v mobiloch nemajú veľký dosah. Ak chcete snímať svoju ctenú osobu z diaľky, nemusí dobre zachytiť to čo chcete povedať.

Môžete k mikrofónu pridať trojnožku, aby ste mohli snímať presne to čo chcete a z akého uhla chcete. V prípade ak sú skutočne kvalitné zábery nutnosť, môžete na svoj telefón namontovať objektív. A to je všetko. S týmito zariadeniami máte po ruke štúdio na vysielanie. Môžete vysielať pravidelnú show o čomkoľvek čomu sa vy alebo vaša firma venujete z vášho domu alebo kancelárie.

Je jedno či máte rozpočet milión, alebo vysielate z auta

Spektrum toho čo môžete týmto spôsobom robiť nie je obmedzené vašim podnikaním. Každý si dokáže nájsť spôsob, akým sa dá live video použiť. Fitness štúdia robia živé prenosy z flashmobu, ktorý organizujú v miestnom nákupnom centre pri príležitosti výročia svojho založenia.

Facebook umožňuje prenos non-stop, ktorý využívajú napríklad reštaurácie a tak môžete svoje obľúbené miesto navštíviť kedykoľvek pomocou sociálnej siete. Alebo sa pozrieť či bude v práci ten skvelý kuchár.

Prvým live videom, ktoré sa stalo virálne bola Chewbacca mama, ktorá vysielala zo zo svojho auta, v maske Star Wars postavy. Video bolo spontánne, zábavné a zachvátilo internet. Stalo sa tak obľúbené, že za pani letel sám Mark Zuckerberk, aby jej poďakoval.

Ako využiť live video na Facebooku pre váš business

Na samotné video sa nabaľujú ďalšie facebookovské možnosti a funkcie. Vysielanie sa dá plánovať, ale zatiaľ len cez overené stránky. Doteraz bolo viac menej spontánne. Ľudí tak bude možné pripraviť a upozorniť na vaše ďalšie vysielanie.

Samotné live video tak môžete dostať pred oči publika hneď niekoľko krát. Najskôr, keď ho naplánujete a upozorníte naň, potom samotným živým vysielaním a nakoniec môžete vaše video uložiť a promovať na sieti. Úplne skvelé.

Problémy sú zatiaľ s vysielaním pre skupiny a udalosti. Preto je najlepší spôsob ako zachytiť zákazníkov pomocou emailov, kde im pošlete správu o prenose. Je vhodné taktiež spraviť špeciálnu stránku vysielania, zaslať ju spoločne s emailom a nezabudnúť na nastavenie pre Google kalendár. Takto budú o vysielaní zaručene informovaní a nezabudnú naň.

Ďalšou veľkou výhodou je, že môžete odpovedať na otázky online. To posúva interakciu na úplne novú úroveň. Niekedy je síce problém sledovať otázky a zároveň sa sú sústrediť na kameru. Možno v toto prípade budete potrebovať pomocnú ruku. Čo sa však dokáže vyrovnať priamej komunikácii so zákazníkom alebo potenciálnym zákazníkom? A to bez ohľadu na to, kde sa práve nachádza. V tejto dimenzii funguje podobne ako webinár ale na druhú, lebo je umocnený silou sociálnej siete.

Živý prenos vytvára echo naprieč sieťami a časom

Životnosť live videa sa dá predĺžiť tým, že sa uloží ako nahrané video. Ľudia síce už nebudú môcť klásť otázky naživo, ale môžu si záznam pozrieť, ak ho nestihli. Nahrané video sa dá taktiež stiahnuť, zostrihať pre alebo zdieľať na YouTube.

Existuje ešte jedna prekážka a to pri živého streamingu z akcií ako sú konferencie alebo koncerty. Facebook praktikuje veľmi prísne pravidlá na ochranu autorských práv a jeho AI algoritmy sú veľmi chytré pri počúvaní. Ak v pozadí hra nejaká hudba, na ktorú sa práva vzťahujú, vysielanie sa nespustí. Je preto vhodné napríklad urobiť rozhovory so speakermi z akcie niekde v hale alebo na chodbe.

Živé video je síce pre mnohých marketérov ešte stále veľká neznáma. A je dosť možné, že ešte nejaký čas bude. Veľa ľudí ho bude používať dobre, mnohí rýchlo skončia. Určite však prvým nadšencom ktorým dopne aké sú jeho silné stránky prinesie veľa nových zákazníkov. Možno medzi nimi budete aj vy. Kým nebude dostatok dát a prvých úspechov, bude to viac menej metód a pokus/omyl. Ale to nie je dôvod prečo live video nevyužiť. Zvlásť, keď samotný Facebook a Twitter vidia v tejto forme komunikácie na webe budúcnosť.